Jautrios odos ekspertės patarimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokios yra auksinės taisyklės jautrios odos priežiūrai?

1 Taisyklė

Visuomet naudokite savo odos tipui tinkančias ir jautriai odai skirtas priemones.

Kokia oda bebūtų – riebi, sausa, labai sausa ar mišri – kasdienes priežiūros priemones dera rinktis atsižvelgiant į jos tipą. Manoma, kad odos jautrumas vargina iki 20 % normalią, 8 % riebią, 30 % sausą ir 42 % mišrią odą turinčių žmonių.

2 Taisyklė

Būkite atsargesnės, prižiūrėdamos jautrias odos sritis.

Kai kurios jautrią odą turinčių žmonių veido sritys yra jautresnės, pvz., aplink akis ir lūpas, ir reikalauja daugiau priežiūros. Šiose vietose esanti oda yra dešimt kartų plonesnė nei kitų sričių oda.

3 Taisyklė

Odą valykite švelniai.

Nenaudokite pernelyg kalkėto ar chloruoto čiaupo vandens ir pirmenybę teikite miceliniam veido vandeniui arba valomajam pieneliui.

4 Taisyklė

Veido oda rūpinkitės kiekvieną dieną.

Odos drėkinimas pirmiausiai yra susijęs su vandens kiekiu – odos sudėtyje yra daugiau nei 80 % vandens. Be vandens oda džiūsta ir praranda savo blizgesį ir elastingumą. Daugiau nei 74 % jautrią odą turinčių moterų taip pat nesvetima ir odos sausumo, niežėjimo, tempimo, bėrimo, žaizdelių bei pleiskanų atsiradimo problema… Todėl oda turi būti gerai drėkinama. Kartą per savaitę pasilepinkite gaivinančia kauke, o drėkinamąjį dieninį ir naktinį kremą naudokite kasdien.

5 Taisyklė

Nusivalykite makiažą.

Dėl taršos, makiažo ir kt. veiksnių oda dienos baigiantis yra nešvari ir ją gali tempti. Todėl makiažą kasdien rekomenduojama valyti antialergine odos priežiūros priemone. Kasdienei odos priežiūrai naudokite kelias minkštas vatos pagalvėles (jos apsaugo nuo odos sudirginimo), suvilgytas, pvz., miceliniu vandeniu. Nuvalykite odą du ar tris kartus, kol vatos pagalvėlės nebeišsiteps. Tuomet ant odos užpurkškite drėkinamosios ir raminamosios priemonės.

6 Taisyklė

Apsisaugokite nuo UV spindulių.

Norėdamos apsaugoti odą nuo ją džiovinančių UV spindulių poveikio, nepriklausomai nuo metų laiko, naudokite kremus, sudėtyje turinčius UV spindulių filtrą.

7 Taisyklė

Teikite pirmenybę švelnioms odos priežiūros priemonėms.

Oda yra linkusi sausėti, ypač išsimaudžius duše. Būtinai rinkitės švelnias, be muilo ir neutralų pH turinčias odos priežiūros priemones. Teikite pirmenybę riebesniems produktams, nes juose yra daugiau drėkinamųjų medžiagų (glicerino, taukmedžio aliejaus, saldžiųjų migdolų).

8 Taisyklė

Nuolat drėkinkite organizmą iš vidaus.

Tinkamas odos drėkinimas prasideda iš vidaus. Augalinės arbatos, sriubos, citrinų vanduo… Jei išgersite bent pusantro litro vandens per dieną, tai padės palaikyti reikiamą odos drėgmės balansą.

Siekiant, kad oda gautų pakankamai drėgmės, svarbų vaidmenį atlieka ir mityba: omega-3 (ir 6), kurių sudėtyje yra vitaminų ir nepakeičiamų riebalų rūgščių, padeda odai kovoti su sausumu. Omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių yra, pvz., riebiose žuvyse (tunuose, silkėse, sardinėse ir lašišose) bei šviežiose daržovėse, vaisiuose ir grūduose.

9 Taisyklė

Nepamirškite ir lūpų.

Siekiant išvengti lūpų skilinėjimo, svarbu kasdien jas patepti lūpų dažais arba sudrėkinti lūpų balzamu.

Kaip sužinoti ar Jūsų oda yra jautri?

Jei Jūsų oda pernelyg stipriai reaguoja į vidinius ir išorinius dirgiklius, jai būdingi įvairūs nemalonūs pojūčiai ir alerginės reakcijos, greičiausiai Jūsų oda yra jautresnė nei kiti odos tipai. Ji gali reaguoti į: kosmetikos priemones; muilą; saulės kremą ar kitus paviršius, taip pat aplinkos veiksnius, tarkime, saulę ar šaltį. Jei jaučiate šiuos požymius turite atidžiau ir nuosekliau rūpintis savo pagrindiniu "kūno drabužiu". 

Pagal pasireiškiančius simptomus galime išskirti tris jautrios odos formas:

*Labai jautri oda – sausa arba riebi oda, iškart reaguojanti į tam tikras kosmetikos priemones ir aplinkos veiksnius. Šiai odai pasireiškiantys klininkiniai simptomai yra ūmūs, ilgalaikiai, jiems įtakos turi ir psichologinė žmogaus savijauta, emocinė būklė.

*Aplinkai jautri oda – dažniausiai švari, sausa ir plona oda. Ji reaguoja į tokius aplinkos veiksnius kaip staigūs temperatūros pokyčiai (pavyzdžiui: šaltis arba karštis žiemos metu), nuo kurių ji stipriai parausta.

*Kosmetikai jautri oda – oda, reaguojanti į tam tikras kosmetikos priemonių sudėtyje esančias medžiagas. Tai pati lengviausia odos jautrumo forma, kurios simptomai dažnai yra susiję su konkrečia kosmetikos priemone.

Kaip rūpintis jautria oda?

Oda gali būti jautri dėl įvairiausių priežasčių todėl universalios, visiems atvejams tinkamos jautrios odos priežiūros rutinos nėra. Vis dėlto, egzistuoja du pagrindiniai principai, kuriais vadovaujantis reikia prižiūrėti jautrią odą: pašalinti sąlytį su dirgikliu ir apsaugoti nuo ją dirginančių veiksnių. Taigi, iš pradžių atlikite šiuos žingsnius:

*nebenaudokite tų kosmetikos priemonių kurios, jaučiate, dirgina Jūsų odą; 

*stenkitės apsaugoti odą nuo ją suerzinti galinčių išorinių veiksnių (vėjo, oro kondicionavimo, karščio);

*venkite muilo, giluminio odos valymo procedūrų ir nenaudokite šveitiklių;

*rinkitės valiklį, kurio nereikia nuplauti;

*atstatykite natūralų odos apsauginį sluoksnį drėkinamosiomis priemonėmis ir apsauginiais kremais.

Ar pasitaiko atvejų, kai moterys nė nežino, kad jų oda yra jautri?

Maždaug 70 % žmonių oda yra jautri, bet tik pusė jų susiduria su nemaloniais, akivaizdžiais simptomais – odos sudirgimu ir uždegimu. 

Dažnai jautrios odos požymiai pastebimi dėl didžiulės kosmetikos priemonių įvairovės naudojimo nepasitarus su specialistu. Kintant kosmetikos priemonių tendencijoms, rinkoje atsiranda vis naujų priemonių, tad veido odos priežiūra tapo aktuali ne tik vyresnio amžiaus moterims, siekiančioms išvengti senėjimo požymių, bet ir jaunoms merginoms, norinčioms užkirsti kelią pirmosioms raukšlėms. Dažnai odos jautrumas susijęs su piknaudžiavimu kosmetikos priemonėmis, kai naudojama pernelyg gausiai ir pernelyg įvairios kosmetikos vienu metu.Taip pat kai priemonės pasirenkamos atsitiktinai, neįsigilinus į jų sudėtį ir tinkamumą odai.

Ar visų tipų – riebi, normali ir mišri – oda gali būti jautri?

Jautri oda nėra tipas, tai odos būklė. Todėl ji gali būti būdinga visų tipų odai – tiek sausai, tiek riebiai, tiek normaliai arba mišriai, spuoguotai odai. Kiekvieno žmogaus oda gali būti sudirginta dėl įvairiausių veiksnių: atšiaurių oro sąlygų, netinkamos priežiūros, silpnų natūralių odos apsaugos mechanizmų. Taip ji gali tapti vis jautresnė.

Kokie ingredientai dažniausiai naudojami jautriai odai skirtuose priežiūros priemonėse?

Hipoalerginės priežiūros priemonių formulės yra specialiai sukurtos jautriai, sausai ir sudirgintai odai. Jų sudėtyje yra drėkinamųjų medžiagų - nes dažniausiai jautri oda yra sausa; ir lipidų mišinių kurie skirti sustiprinti jautrios odos apsauginį barjerą. Be to, čia naudojamos priešuždegiminės medžiagos (flavanoidai) ir antioksidantai uždegimams ir kraujagyslių jautrumui malšinti.

Kokios yra pagrindinės jautrios odos problemos, su kuriomis susiduria Lietuvos moterys?

Atlikti tyrimai rodo, kad jautri oda būdinga visų rasių, odos tipų, amžiaus grupių žmonėms visame pasaulyje.

Lietuvoje moterys turinčios jautrią odą nemaloniais pojūčiais dažniausiai skundžiasi atvėsus orams – šaltaisiais pavasario, rudens ir žiemos mėnesiais, kai susiduria su staigiais temperatūros pokyčiais, atšiauriu vėju, drėgme, šalčiu ir kitais išoriniais odą dirginančiais veiksniais. Šiuo metų laiku jautriai odai reikia ypatingos priežiūros ir rūpestingesnės apsaugos.

Kokie labiausiai paplitę mitai, susiję su jautria oda?

Hipoalerginės priemonės nedirgina jautrios odos.
Tokių priemonių sudėtyje nėra odą dirginančių medžiagų, kvapiklių ir dažiklių. Vis dėlto, odos jautrumas priklauso nuo individualių priežasčių – jį sustiprinti gali išoriniai veiksniai ir oda gali sureaguoti į bet kokioje priemonėje esančią medžiagą.

Naudojant odos toleranciją didinančius kremus, jautrios odos problemą galima išspręsti.
Net jei kelias savaites ar mėnesius nebenaudojate odą dirginančių priemonių, nemalonūs pojūčiai gali pasikartoti. Štai kodėl kas 1–2 savaites patariama pakartotinai panaudoti odos toleranciją didinančių priemonių, kas odos jautrumas palaipsniui vis mažėtų.